A Greenpeace és a Deutsche Umwelthilfe nevű német környezetvédelmi szervezet beperelte a BMW-t, a Mercedes Benzt, a Volkswagent és a Wintershall Dea gázkonszernt.
A céljuk az, hogy a három autógyár 2030-ig teljesen hagyjon fel a belsőégésű motorral ellátott kocsik árusításával, illetve, hogy a Wintershall Dea 2026 után már ne nyisson meg új olaj- és földgázmezőket.
Egyre több szó van arról, hogy a klímakrízist nem a kisemberek okozzák, vagyis: Nem a Te hibád a klímaváltozás.
Lehet, hogy azoknak is igazuk volt, akik azt mondták, az egyes ember nem fogja tudni megakadályozni a katasztrófát. Hiába csinálok én valamit a katasztrófák elkerülése érdekében, ha a többiek nem teszik, ez csak csepp a tengerben.
De talán mégsem kell kishitűnek lennünk, mert a szakértők szerint mégiscsak mi fogjuk megmenteni a világot. Az erőnk abban rejlik, hogy sokan vagyunk!
Sokáig azt hittük, hogy a politikusok és a nagy cégek vezetői a fejünk fölött döntenek, de kezdünk rájönni, hogy ez nem igaz. A politikusoknak és a cégvezetőknek van szükségük ránk, és nem fordítva. Mi vagyunk a választók és a vásárlók. Senki nem kerülhet hatalomra és senkiből nem lehet dollármilliárdos - nélkülünk.
Amikor Jeff Bezos megköszönte az alkalmazottainak, hogy kifizették neki űrutazását, nem pont olyan reakciókat kapott, amilyenekre számított. Sokaknak kinyílt a bicska a zsebében. Ez az ember tényleg azt várja, hogy mindenki tapsoljon, amiért megállás nélkül éhbérért gürizhet, végignézve, ahogy beszennyezik a levegőt és a folyókat és kiírtják az erdőket, azért, hogy Bezos és barátai feljuthassanak az űrbe - tíz percre?!
Úgy néz ki, eljött az a pont, amikor a cégeknek és a politikusoknak fel kell ismerniük, hogy változtatniuk kell a stratégiáikon, ha továbbra is az emberek támogatását szeretnék.
A Greenpeace a pert a szövetségi alkotmánybíróság 2021. márciusi ítéletére alapozza. Ez ugyanis kimondja, hogy törvénybe ütközik korlátozni a jövő generációinak szabadságjogait. Törvénybe ütközik, ha mi itt ma lehetetlenné tesszük, hogy a saját gyerekeink és unokáink szabadon lélegezzenek, étkezzenek és éljenek tíz-tizenöt-húsz év múlva.
Erről szól ez a per is. Nem a cégek ellehetetlenítése a cél, hanem az, hogy változtassanak a környezet védelme értelmében. Tényleg tartsák be azt, amit a Párizsi Klímaegyezmény előír. Ha rá lesznek kényszerítve, akkor meg is fogják tenni.
Ebben pedig nagy szerepe a kisembernek. Ő a vásárló, a fogyasztó, ő dönt a cégek sorsa felett. Ha ő azt mondja, nem akarja, hogy a cégek belsőégésű motort építsenek az új autókba, nem akarja, hogy tovább folytatódjon a földgáz és a olaj kitermelése, akkor a nagy cégek kénytelenek lesznek alkalmazkodni az új elvárásokhoz. Ha nem, akkor a nagyvállalatoknak számítaniuk kell arra, hogy a sajtó az ellenük indult peres eljárásoktól lesz hangos, ami nemcsak a jóérzésű vevőiket térítheti el, de lehet, hogy rossz hatással lesz a befektetőikre is.
forrás: Klimaklagen gegen deutsche Großkonzerne, Redaktionsnetzwerk Deutschland, 2021.09.03.
kép forrása: Gerd Altmann, Pixabay