A világ több országában felszólították a lakosságot az otthonmaradásra, a koronavírus terjedésének lassítása érdekében Nemcsak nálunk, máshol is bezártak az iskolák, az éttermek, a mozik - van, ahol szinte minden, amelyben nem élelmiszert vagy gyógyszert árusítanak. Otthonról dolgozik mindenki, akinél ez megvalósítható, és tényleg nem teszi ki a lábát a többség (nem is nagyon lenne hová menni munka után).
Érkeznek azonban hírek arról is, hogy nem mindenki tartja be a rendkívüli szabályokat.
Németországban koronapartikon ünneplik a fiatalok saját ifjúságukat, dacolva a veszéllyel. Persze annak tudatában ilyen bátrak, hogy a statisztikák szerint ők maguk nem is igazán veszélyeztetettek.
Nálunk, úgy hírlik, elsősorban az idősebb korosztály képviselői a rebellisek. Pont azok, akiknél komolyabb esély van arra, hogy a vírusfertőzés miatt kórházi ápolásra, rosszabb esetben akár intenzív ellátásra szorulnak majd.
De mégis miért nem maradnak otthon a magyar nyugdíjasok?
Aki ma 70-75 éves, az a második világháború után jött a világra. Nálunk sokáig Ratkó-gyerekeknek hívták őket, gondolván, hogy Ratkó Anna miniszter abortusztilalma miatt születtek olyan sokan. Valójában nemcsak nálunk, de a világ más részein is valóságos népességrobbanás következett a háború szörnyűségeit követő várva-várt békeidőkben.
Ezért hívják angolul baby boomereknek ezt a generációt. A kifejezés - hála a ma fiatal Y-nemzedéknek - újabban szitokszónak számít, és akár arra is használható, hogy elhallgattassunk egy idősebb embert, ha hozzá szeretne szólni klímavédelmi kérdésekhez.
De egyszer az Y-generáció tagjai is megöregszik majd (lehet, hogy hamarabb, mint ők maguk gondolnák), ahogy a korábbi nemzedékek. Ugyanis bármily meglepő, egyszer a baby boomerek is voltak fiatalok.
Nem is akármilyenek! Ők, a Nagy Generáció tagjai találták fel a beat zenét és kultúrát, ők hordtak először hosszú hajat, farmernadrágot és miniszoknyát - akkor, amikor ez még valóban lázadásnak számított. A szocialista blokkban akár a rendőr is elvihetett valakit egy rendezetlennek ítélt frizura miatt. Ők tényleg felléptek, Kelet-Európában a kommunizmus, nyugaton a kapitalizmus ellen, akkor is, ha emiatt a börtönt kockáztatták.
Ma a gyerekeik próbálják meggyőzni őket az otthonmaradásról. Ők a mai negyvenesek, az X-generáció tagjai. Elveszett nemzedéknek tartják őket, mert a két forradalmi lelkületű, kísérletező csapat - a baby boomerek és az Y-generációsok - között sokaknak közülük nem sikerült megvalósítaniuk az álmaikat. Kötelességtudóan végzik a feladataikat, alkalmazkodtak előbb az idősebbekhez, most pedig a fiatalabbakhoz, akik a hírek szerint be se teszik a lábukat az irodába, amíg azt fel nem szerelik túró rudi automatával.
Nem meglepő, hogy a mai negyvenesek nem értik a szüleiket. Ők otthonról dolgoznak, miközben segítenek a távoktatásban résztvevő iskolás gyerekeiknek, akiknek emelett igyekeznek az önkéntes karantén alatt is napi ötször egészséges és tápláló ételt varázsolni az asztalra... A nagypapa pedig az észérvek ellenére semmivel sem törődve vígan metrózik keresztül-kasul a városon?!
Talán szerepet játszik, hogy mai hetvenévesek a szocializmusban élték le fiatal felnőtt életüket, és negyvenes-ötvenes éveikben kellett alkalmazkodniuk egy teljesen új világhoz. Aki mer, az nyer! - ez volt a mottó, amely sokaknak sikert hozott.
Ha ma azt állítják, érte már őket baj, és azt is túlélték, akkor nyilván igazuk van. Ha nem így lenne, nem lennének ma velünk. Az más kérdés, hogy talán akadt egy szomszéd, egy rokon vagy egy cimbora, akinek nem volt ilyen szerencséje. Ő már nincs velünk, ezért nem inthet minket óvatosságra.
Hozzátartozik a dologhoz, hogy a Ratkó-gyerekek többsége hozzászokott, hogy ne higgyen a hatalmon lévőknek. Voltuk köztük, akik hűek voltak valaha a hatalomhoz, de ők talán még kevésbé hisznek ma a sok csalódás után. Csoda-e, ha most nem tartják meg a most kihirdetett rendszabályokat?
Kép: Pixabay, Richard Revel